Jury w składzie Ewa Uryga, Piotr Stefański i Sławomir Macias ( przewodniczący) przyznało jedenaście nagród   

i wyróżnień.

Pierwszą nagrodę w wysokości 4500 złotych otrzymało białoruskie trio The Toobes.

 

 

Druga nagroda (3500 złotych) przypadła krakowskiej grupie Clock Machine.

Trzecia nagroda (2500 złotych) trafiła do ostrowieckiego zespołu Big Queens.

Ekstra wyróżnienie i 2000 złotych jurorzy przyznali litewskiej grupie The Skys.


Nagrody za najlepsze wykonanie utworu z repertuaru Miry Kubasińskiej otrzymali:

- zespół Clock Machine z Krakowa (2500 zł)

- grupa Upstream z Siedlec ( 2000 zł)

- zespół Baliama z Rybnika ( 2000 zł)

Specjalne wyróżnienia w wysokości 1000 złotych otrzymali także uznani za "osobowości sceniczne" :

- gitarzysta grupy The Toobes Kostya Pyzhov- wokalistka grupy Le FleuR Aleksandra Zasępa

- wokalista zespołu Upstream Rafał Czapliński

 


Alicja Banasik (Ognisko Pracy Pozaszkolnej) - "Wielki Ogień 2012"


Laureaci VI Wielkiego Ognia (w kolejności alfabetycznej) :

 

Baliama została poczęta w ciemnych labiryntach umysłu Leszka F. w 2007 roku. Po dwóch latach poszukiwań twórca grupy znalazł gitarzystę Marcina, człowieka z głową pełną genialnych pomysłów, który idealnie wpasował się w materiał zespołu. Miesiąc później do gitarzystów dołączyli Adam - perkusista i Marcin - wokalista. Powstały pierwsze teksty, zmiany w aranżacjach, gotowe numery. Po kolejnych dwóch tygodniach do grupy dołączył Marcin - basista, który swoim brzmieniem dodał muzyce Baliamy niesamowitej mocy! Po dziewięciu miesiącach działalności Baliama decyzją jury festiwalu w Brzeszczach zdobywa pierwsze miejsce wygrywając przegląd młodych zespołów, lecz aby zachować równowagę światła i cienia, złym trafem perkusista Baliamy ulega poważnemu wypadkowi, co skutkuje zawieszeniem działalności koncertowej zespołu aż do stycznia 2011 roku. Jesienią nastąpiły zmiany personalne w składzie, nowym basistą po dłuższych poszukiwaniach zostaje Zbychu, który z marszu wkomponował się w muzykę i skład Baliamy. Początek 2011 roku to koncerty w nowym składzie, miedzy innymi trasa z Jelonkiem. Wiosna 2011 przynosi kolejne zmiany personalne - z zespołu odchodzi Leszek, jego miejsce zajmuje Kenny Deth.  Baliama daje świetny występ na finałowym koncercie Jura Rock Festiwal oraz serie klubowych koncertów między innymi z grupą Frontside. Zespół rozszerza terytorium zarażania dźwiękiem o Dolny Śląsk i Rzeszowszczyznę, koncertując solo oraz z Hunterem. Dalsze plany to niezliczona ilość koncertów oraz planowane na jesień-zimę 2012 roku wejście do studia.

Zespół Big Queens powstał na początku 2012 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim jako efekt współpracy gitarzysty Sławka Checiaka (ex- Gepard, Danger Zone, Deep Silence) z wokalistą Maćkiem Duńcem. Z czasem dołączył do nich klawiszowiec Miso Ignatak, Słowak mieszkający i pracujący w Ostrowcu. Sławek wykonał  jeszcze kilka telefonów do przyjaciół i po pewnym czasie do zespołu dołączyli perkusista Kamil Ruszkowski ( ex- Symphony, Greg Cipolla), Piotr Wrzosowski (Kramer) oraz Darek Jurkowski (Kakadu, Roxette Cover Band). Po wielu owocnych próbach doszliśmy do wniosku: nagrywamy ! I tak w maju znaleźliśmy się w Studiu Załuski, gdzie nagraliśmy 4 utwory:  " Sometimes" , "Zostawiam wszystko", "W życiu ciągle się czeka" oraz Hejo"". W dwóch utworach wokalnie Big Queens wsparła  Sylwia Nadgrodkiewicz, gościnnie na saksofonie zagrał Mariusz Godzina (Orange the Juice).Realizacji i masteringu dokonali Antoni Sojka, Łukasz Róg i Maciej Pruchniewicz.

 

 

Clock Machine - są młodzi, przystojni i bez skrupułów. Czterech zdrowych chłopaków chwyciło za instrumenty by zniszczyć wasze szare życie. Rock'n'roll bez wyrzutów sumienia może odejść na emeryturę, nadchodzi Clock Machine! Zwinęli główne nagrody między innymi na festiwalu Fama 2011, Konkursie Zespołów Rockowych w Wadowicach, juwenaliowym przeglądzie kapel studenckich 2011. Wychowani na krakowskich przedmieściach pną się do miejsca, z którego droga prowadzi już tylko w dół.

 

Le FleuR - muzyczną estetykę tej grupy określiły silne wpływy new wave, cold wave oraz  inspiracje formami progresywnymi. W tej muzyce znajdziecie połączenie ciekawych gitarowych brzmień z elementami elektronicznymi, melancholijnie rockowy styl z domieszką mrocznych klimatów gotyckich. Twórczość Le FleuR cechuje przede wszystkim klimatyczna muzyka o raczej smutnym, melancholijnym nastroju, którą dopełniają psychodeliczne, refleksyjne teksty, często naznaczone depresyjnym piętnem, chociaż nie brak w niej także bardziej "zadziornych", energicznych, rockowych brzmień. Liryczne, poetyckie podejście do muzyki objawia się w zetknięciu tej twórczości z tekstami poetyckimi. Autorską muzykę Le FleuR wspierają często inspiracje literackie, w tym oryginalne, poruszające teksty "poety przeklętego" - Rafała Wojaczka, wykonywane przez kapelę w energetycznych, rockowych aranżacjach. Skład grupy to: Aleksandra Zasępa- śpiew, Ewelina Fiołek - gitara basowa, Bartłomiej Lekki - gitara elektryczna, Piotr Galus - instrumenty klawiszowe oraz Jarosław Paduch – perkusja.  Najważniejsze dotychczasowe osiągnięcia Le FleuR to: pierwsze  miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Rockowych Wieliczka 2011, główna nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu "Otwarta Scena Muzyczna" Siemianowice Śląskie 2011 oraz wygrana na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów "Szopa Rockiem Brzmiąca" Jaworzyna Śląska 2011.

 

 

The Toobes pochodzą z Mińska na Białorusi. W skład rockowego trio wchodzą: Stas Lamakin (perkusja i wokal), Kostya Pyzhov (gitara) oraz Stas Murashka (gitara basowa). Wiodący wokalista gra na perkusji, co stanowi rzadko spotykaną konfigurację sceniczną. The Toobes przypomina czym powinien być prawdziwy rock'n'roll. Są tak energetyczni, zbuntowani, zadziorni i głośni, że podczas ich koncertów nie można oprzeć się chęci skakania, fruwania, krzyczenia i chodzenia na głowie. W ich muzyce mieszają się wpływy rock'n'rolla, hard rocka i punka. Zespół powstał w 2007 roku, skupia się przede wszystkim na intensywnym koncertowaniu, ma za sobą występy przed kilkudziesięciotysięczną publiką, w tym także z brytyjskimi gwiazdami z Franz Ferdinand i Beady Eye. Rock'n'rollowe trio z Mińśka z powodzeniem podbija Europę Wschodnią, teraz rozpoczynając od rynku polskiego chce się także pokazać w zachodniej części kontynentu.

 

Zespół The Skys z Litwy w ciągu 17 lat istnienia nagrał cztery płyty : „Civilised“(1997 r.), „Dreams“ (1999 r.),  „Postmodern Game“ (2004 r.) , „Colours of the Desert“ (2011 r). Koncertował w wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, wygrywał ważne festiwale. W 2004 roku zespół  zdobył prestiżową nagrodę na „New York International Music Festival“ jako „Best International Group“. W 2006 r. w plebiscycie Makato Artist of the Year Award grupa The Skys zajęła drugie miejsce, podobnie jak na  Rockowych Andrzejkach w 2011 r. Dziełem zespołu jest spektakl muzyczny wystawiony w Wileńskim Teatrze Młodzieżowym. The Skys ma swoich wiernych fanów m.in. w Austrii, Holandii, Belgii, Norwegii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ich utwory grają tamtejsze stacje radiowe. Aktualny skład zespołu: Jonas Ciurlionis – vocal, gitara; Bożena Buinicka - vocal, klawisze; Aleksandr Liutvinskij - gitara, vocal; Justinas Tamasevicius - gitara basowa, Ilja Molodcov – perkusja.

Zespół Upstream powstał w 2006 roku w Siedlcach. Ich muzyka to energiczny, charakterystyczny, melodyjny rock przywodzący na myśl klasyczne amerykańskie brzmienie, które trafia w gusta nie tylko miłośników ostrego rock'n'rolla, ale też zwolenników nieco łagodniejszej muzyki. Jest zespołem, który od początku istnienia dużo koncertuje i ma na swoim koncie liczne występy zarówno na dużych festiwalach, jak i w bardziej kameralnych miejscach. Ich dorobek to m.in. udział w ChorzowskimFestiwalu im. Ryśka Riedla, pierwsze  miejsce Siedleckiego Rock Open Air Festival 2010, a także wspólne występy z gwiazdami takimi jak TSA, Coma czy Oddział Zamknięty. 8 stycznia 2012 r. Upstream zagrał bardzo dobrze przyjęty koncert w trakcie finału WOŚP na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zespół  jest także wielokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Siedlce.14 maja 2011 roku odbyła się premiera debiutanckiej płyty Upstream, na której znalazło się 12 autorskich kompozycji. Singlem promującym album jest utwór "Skrzydła", do którego nakręcono  video klip. Cieszy się on bardzo dużą popularnością na kanale YouTube (ponad 35 tysięcy odsłon) oraz emitowany jest przez kilka stacji telewizyjnych. Zespół tworzą Rafał Czapliński, Radosław Pawlik, Daniel Popek, Artur Staręga, Piotr Sidorowicz.

 

 

Gwiazdy VI Wielkiego Ognia (w kolejności występowania)

 

Roadside

Tortilla

TSA

Hunter

 

          Piątek

 

10:00 – 16:00      Przesłuchania konkursowe

 

18:00              Roadside

 

19:00              Tortilla

 

20:45              TSA

 

 

          Sobota

 

18:00              Koncert Laureatów

 

20:30              Hunter

 

 

 TORTILLA


 

 

 

 TSA

 

 

 HUNTER

 

VI Festiwal im. Miry Kubasińskiej "Wielki Ogień" odbędzie się w dniach 13 - 14 lipca. Tak jak w ubiegłym roku koncerty odbędą się w amfiteatrze w Parku Miejskim, który swą premierę miał podczas ubiegłorocznej odsłony bluesowo - rockowego festiwalu organizowanego z myślą o przypomnieniu i upowszechnieniu dorobku artystycznego pochodzącej z Ostrowca Świętokrzyskiego "pierwszej damy polskiego bluesa".

 

 

Regulamin VI Festiwalu im. Miry Kubasińskiej "Wielki Ogień" w Ostrowcu Świętokrzyskim

 

1. Festiwal adresowany jest do zespołów grających szeroko rozumianą muzykę bluesową  i rockową, opierającą się głównie na repertuarze własnym.

2. Celem Festiwalu jest popularyzacja muzyki, wspieranie i promocja zespołów muzycznych, tworzenie warunków do wymiany doświadczeń artystycznych pomiędzy debiutantami a uznanymi zespołami, upowszechnianie dorobku artystycznego Miry Kubasińskiej – artystki urodzonej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Kwalifikacja uczestników Festiwalu biorących udział w Konkursie Młodych Wykonawców odbędzie się na podstawie nadesłanych płyt demo z nagranymi trzema własnymi utworami (wszystko max 20 min.)

Konkurs na najlepsze wykonanie utworu z repertuaru M. Kubasińskiej

Aby wziąć udział w konkursie, należy w karcie zgłoszenia wpisać tytuł utwór, który zespół chce wykonać podczas występu (wszystkie krążki Blackout, „Breakout 70a”, „Na drugim brzegu tęczy”, „Mira”, „Ogień”, Breakout NOL, Breakout ZOL, „Żagiel ziemi”, „Powiedzieliśmy już wszystko”)

UWAGA! Utworu z repertuaru Miry Kubasińskiej w odróżnieniu do poprzednich edycji  nie należy nagrywać.

 

3. Organizator zapewnia profesjonalne nagłośnienie, wzmacniacze instrumentalne i zestaw perkusyjny.

4. Dla najlepszego zespołu wskazanego przez Jury organizator ufunduje nagrody:
–    I nagroda – 7  000,00 PLN
–    II nagroda – 5 000,00 PLN
–    Nagroda za najlepsze wykonanie utworu z repertuaru M. Kubasińskiej - 7 000,00 PLN
–    Nagroda dla najlepszego muzyka – 3 000,00 PLN

Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród. Werdykt Jury jest nieodwołalny
.

 

6. Wszelkie sporne kwestie dotyczące regulaminu rozstrzyga organizator.

7. Zespoły zgłaszające się na Festiwal wyrażają zgodę na nieodpłatną transmisję i retransmisję swoich występów w relacjach z Festiwalu.

8. Karty zgłoszeń i płyty demo prosimy przysyłać na adres:

Miejskie Centrum Kultury
ul. Siennieńska 54
27 – 400 Ostrowiec Świętokrzyski
z dopiskiem „Wielki Ogień”
w terminie do 6 czerwca 2012 r.


UWAGA – zgłoszenia można przesłać mailem na adres:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

"Rodzinne" zdjęcie wszystkich laureatów Wielkiego Ognia 2011

 

9. Ze względów organizacyjnych zgłoszenia, które nadejdą po 6 czerwca nie będą uwzględniane.

10. Nadesłanych materiałów nie zwracamy.

11. O zakwalifikowaniu do udziału w Festiwalu, na podstawie werdyktu Komisji powołanej przez Organizatora, uczestnicy powiadomieni zostaną w formie mailowej i telefonicznej do dnia 25 czerwca 2012 r.

12. Zespoły przyjeżdżają na koszt własny lub placówki delegującej.

13.Organizator zapewnia nocleg (Bursa Szkolna) na czas trwania Festiwalu  (13 – 14 lipca 2012 r.).

 

 

Więcej informacji:

www.wielkiogien.ostrowiec.info

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św.

tel.: 41 247 65 80;  41 262 48 52;  665 65 30 50

www.mck.ostrowiec.pl

www.wielkiogien.ostrowiec.info

 


RODO

No imagesStworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Theme, multi domain hosting. Valid XHTML and CSS.