Sobota – 10 lipca 2010 r. Kino „Etiuda” Al. 3 Maja 6

Niedziela – 11 lipca 2010 r. Kino „Etiuda” Al. 3 Maja 6

Godz. 10:00 – 13:00


Ewa Uryga – wokal


Urodziła się w Bytomiu i już od najmłodszych lat śpiewała jako solistka szkolnego zespołu muzycznego „13-stka”. Studia ukończyła w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Koncertowała jako solistka z orkiestrą Jerzego Miliana, z zespołem Young Power, Kukla Band, Big Warsaw Band i zespołem Amenbend Andrzeja Cudzicha a także Spirituals Singers Band i amerykańskim chórem The Jackson Singers.

Oprócz pięciu autorskich płyt: "The colours of soul", "Running for my life", "Ballads for Ella" "This music touches my soul" oraz „I’ll trust You Lord” (patrz dyskografia) brała udział w realizacjach dwunastu innych autorów współpracując z Włodzimierzem Nahornym, Markiem Bałatą, Lorą Szafran, Mieczysławem Szcześniakiem, Anną Marią Jopek, Zbyszkiem Lewandowskim, Zygmuntem Jakubkiem, Piotrem Baronem, Markiem Napiórkowskim, Tomaszem Grabowym, Marcinem Gawdzisem, Sławomirem Rosiakiem, Marc Soskinem, Harvie Swartzem oraz Piotrem Wojtasikiem, Markiem Dyktą, Adamem Buczkiem, Zbigniewem Jaremką.

Zainteresowania dużymi formami wokalno instrumentalnymi zaowocowały występami w Oratorium Oświęcimskim i Oratorium Beskidzkim, pt. „Gość Oczekiwany” Janusza Kohuta, Oratorium Wielkanocnym, pt.: „Woła nas Pan” Włodzimierza Korcza ze słowami Ernesta Brylla razem z Alicją Majewską, Markiem Bałatą, Jackiem Wójcickim i Zbigniewem Wodeckim. Następnie w „Missa Gospel’s” wspólnie z M. Bałatą, O.  Szomańską, Spirituals Singers Band i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej im. W. Lutosławskiego.

Zagrała rolę Wellmy Kelly w musicalu „Chicago” i Los w musicalu „Zorba” w Teatrze Muzycznym w Gliwicach.

Jest laureatką wielu ogólnopolskich festiwali m.in. „Opole 80” (w koncercie Debiuty III nagroda) „Zielona Góra 79 ” (wyróżnienie) „Zielona Góra 80 ” (Srebrny Samowar), II nagroda na XVII Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu a także II nagrody na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham w Szwecji. W czerwcu 1999 roku wzięła udział w konkursie „Premiery” w Opolu w duecie z Januszem Szromem uzyskując IV miejsce w głosowaniu audiotele.

Ponadto brała  udział w krajowych festiwalach jazzowych m.in. Gdynia Summer Jazz Days, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jambore, Old Jazz Meeting, Jazz Fair i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospel.

Ostatnie projekty – „Love songs” i „I’ll trust You Lord” zaaranżowane na sekcję jazzową i orkiestrę zaowocowały współpracą z teatrami i filharmoniami na terenie całej Polski.

Obok dużych form wokalistkę fascynują wysublimowane w brzmieniu koncerty kameralne dla niewielkiego grona słuchaczy.

Ewa Uryga co roku  utrzymuje się w czołówce wokalistek pism "Jazz Forum" oraz „Twój Blues”

 


Grzegorz Kapołka - gitara


jest muzykiem doświadczonym, autorem wielu albumów nagranych z innymi wykonawcami, jak choćby Irek Dudek, Martyna Jakubowicz, Young Power czy Golec uOrkiestra, oraz kilku krążków sygnowanych własnym nazwiskiem. Jego umiejętności gitarowe potwierdzone zostały w ubiegłych latach przez czołowe lokaty w rankingach polskich gitarzystów bluesowych i blues-rockowych, i wydawać by się mogło, że niczym już nas nie zaskoczy. Na szczęście stało się inaczej! Album zatytułowany skromnie "Blue Blues 3" i sygnowany przez formację Grzegorz Kapołka Trio, uważam za jego najdojrzalszą realizację fonograficzną. Kapołka prezentuje się jako gitarzysta niezwykle wszechstronny, swobodnie i z wdziękiem dialogujący ze stylistyką tak różnych mistrzów gitary jak Chet Atkins, Wes Montgomery, John Scofield czy Joe Satriani. Przyznam się Państwu, że od miesiąca budzi mnie dziesiąta ścieżka zatytułowana po prostu "Satriani", mogę więc zaświadczyć, że dzień rozpoczęty (po pacierzu!) z polskim Satchem jest pełen zdrowej energii. Potężne brzmienie, podwójna stopa pastwiąca się nad centralką (Grzegorz Poliszak) i pełna pasji improwizacja gitarowa z zastosowaniem wszystkich, tak charakterystycznych dla autora "Time Machine", gitarowych patentów (praca wajchy, wibrato, rozmaitość technik wydobywania dźwięku). Ciekawe, że Kapołka w tym utworze zbliżył się do Satcha również brzmieniowo. Warto tutaj powiedzieć, że "Satriani" zagrany został na Ibanezie mod. Frank Gambale, na pasywnej przystawce przy mostku Dual Sound firmy DiMarzio. Do tego piec Randall RG 75, procesor Korg A-2 i Volume pedał Ernie Ball. Efekt znakomity! Ale "Blue Blues 3" to nie tylko "Satriani". Słabych kawałków na płycie nie ma, są tylko bardziej i mniej interesujące kompozycje. Tych bardziej interesujących jest zdecydowanie więcej, jak choćby utwór gitarzysty basowego, Dariusza Ziółka pt. "B.A.C.H. Bach, Bach". Przy okazji warto powiedzieć, że jest to kolejna świetna płyta tego basisty, który z pewnością należy do ścisłej czołówki polskich basistów "melodyków" (w odróżnieniu od "slaperów"). Cóż, nie zdołam w tak krótkiej recenzji opowiedzieć o wszystkich kompozycjach Grzegorza Kapołki (dziesięć z dwunastu). Powiedzmy zatem na zakończenie, że trafiła się nam gitarowa płyta na europejskim poziomie, i że w związku z tym, to omówienie jest i ma być utrzymane w tonie entuzjastycznym, co - mam nadzieję - potwierdzą miłośnicy elektrycznej gitary masowo, zamawiając w sklepie internetowym "Blue Blues 3". Dlaczego? Bo warto uczyć się od najlepszych.

 


Darek Ziółek - bass


Zadebiutował na scenie w roku 1985 na festiwalu Jazz Jantar w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. Współpracował z najwybitniejszymi muzykami bluesowymi i jazzowym, między innymi z Ireneuszem Dudkiem, Leszkiem Możdżerem, Markiem Soskinem, Lorą Szafran, Krystyną Prońko i Ewą Urygą.

W roku 2000 stworzył swój pierwszy autorski projekt: grupę D-Bass. W 1999 roku nagrał z Grzegorzem Kapołką płytę "Blue Blues", a jej kontynuacją była płyta "Blue Blues II" z udziałem m.in. Tomasza Stańki, nagrodzona tytułem "Najlepszej gitarowej płyty bluesowej 2001 roku". Rok później wydał pierwszą płytę solową "4 BASS", na której znalazło się 10 standardów jazzowych zagranych wyłącznie na gitarze basowej. Za tę płytę Darek otrzymał nagrodę specjalną czasopisma "Gitara i Bas". W 2005 roku nagrał firmowaną przez liderów grupy "Krzak" płytę "3. Numer", uznaną za najlepszą gitarową płytę rockową. W roku 2007 wydał drugą autorską płytę "Voice'n'Bass".

 


Grzegorz Poliszak- perkusja


Najlepszy przyjaciel muzyków, perkusista, Grzegorz P. chciał być muzykiem, ale po 6 latach nauki gry na akordeonie stwierdził, ze na bębnach lepiej można się wyżyć. I tak zaliczył: Szkołę Muzyczną II stopnia w Radomiu i Akademię Muzyczną w Katowicach. W końcu osiadł w Warszawie, gdzie jego ulubionym zajęciem (choć nie jedynym) jest czekanie (przy telefonie) na dobrze płatne propozycje koncertowe od … muzyków. Lubi każdą muzykę pod warunkiem że mu się podoba. Gra najchętniej funky, fussion, rock, jazz, blues, no i oczywiście muzykę etniczną z Trebuniami, z którymi współpracuje od 2 lat. Grał na kilku festiwalach, nagrał parę płyt, a wszystko to z miłości do muzyki, dzięki której może zwiedzać nowe miejsca i poznawać nowe… nowych ludzi.

Dyskografia:

*Marek Andrzejewski i Grupa Niesfornych "Trolejbusowy Batyskaf"

*Grzegorz Kapołka Qartet "Blue Blues II"

*Agnieszka Hekiert & Take 5

*Orkiestra Dęta K.W.K. Krupiński

Festiwale:

*Fama w Świnoujściu

*Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

*Jazz Juniors

*Festiwal Piosenki Studenckiej Kraków

Współpraca:

*Kris De Burg

*Lora Szafran

*Ireneusz Dudek

*Natalia Niemen

*Mieczysław Szcześniak

*Paweł i Łukasz Golec

*Tomasz Stańko

*Bernard Maseli

*Krzysztof Ścierański

 


RODO

No imagesStworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Theme, multi domain hosting. Valid XHTML and CSS.