Wielki Ogień zapłonął już po raz ósmy! Dwudniowy festiwal, którego patronką jest związana rodzinnie z Ostrowcem Świętokrzyskim "pierwsza dama polskiego bluesa" Mira Kubasińska, zakończył niedzielny koncert australijskiego wirtuoza bluesowej gitary Roba Tognoni. Wcześniej ogłoszono werdykt jury i po raz pierwszy przyznano nagrodę publiczności.


 

Sponsorzy: 

 

Rob Tognoni, Łukasz Gorczyca i Tomasz Dominik

 

Występom festiwalowych gwiazd (Polska B, Illusion i Rob Tognoni) towarzyszył konkurs z udziałem dwunastu zespołów z Polski i Białorusi. Po sobotnich i niedzielnych przesłuchaniach, jury w składzie Krzysztof Nieporęcki (przewodniczący) oraz Łukasz Gorczyca i Andrzej Chochół postanowiło przyznać:

- główną nagrodę VIII Festiwalu Wielki Ogień w wysokości 7 tysięcy złotych grupie Landau z Brześcia na Białorusi

 

Landau

 

- drugą nagrodę (4 tysiące złotych) Ewie Novel, wokalistce zespołu Levi z Krakowa

 

Ewa Novel i Levi

- dwie nagrody ex-eaquo (po 2 tysiące złotych) za wykonanie covera z repertuaru Miry Kubasińskiej zespołom Coś Tak O z Lublina ("Gdy mam przyjść") oraz Landau z Brześcia("Poszłabym za tobą")

a także trzy wyróżnienia, które trafiły do grupy Upstream z Siedlec, Pawła Janusa trębacza kieleckiej grupy uBot oraz Urszuli Gajkoś perkusistce lubelskiej grupy Coś Tak O

 

Urszula Gajkoś i Coś Tak O

Paweł Janus (uBoot)

Laureaci z Coś Tak O i Upstream

 

Przyznana po raz pierwszy nagroda publiczności trafiła do ostrowieckiej grupy Black Fog:

 

 

BLACK FOG: Ostrowiecka grupa istnieje od 2012 r, gra w składzie Maciek "Koza" Mazurek (bas), Kacper"Mały" Pędziszewski (perkusja), Daniel "Lolek" Kos (klawisze), Kasia Kiljan (gitara) i Patrycja "Mi" Falecka (wokal).

 

 

LAUREACI NAGRÓD JURY:

 

 

COŚ TAK O: Trio powstało w marcu 2012 roku, kiedy to Arkadiusz Smyk (gitara) oraz Wojciech Zwoliński (bas, wokal) poznali podczas jam session perkusistkę Ulę Gajkoś. Obecnie gitarzystą jest Krzysztof Korzeniowski. Grupa gra w klimatach rock-bluesowych z dużą dawką energicznego rock'n'rolla.

 

LANDAU: Powstał w roku 2009 w Brześciu na Białorusi. Początkowo zespół składał się z trzech muzyków i wykonywał utwory instrumentalne w stylu post-rock. Później, w 2010 roku zespół został wzbogacony kunsztownym dźwiękiem fender rhodes i charyzmatycznym kobiecym wokalem. Od tego czasu idzie zmierza w kierunku muzycznym i konceptualnym. Głównym językiem utworów jest angielski, kilka piosenek stworzono w języku białoruskim. Zespół uczestniczył w różnych festiwalach, konkursach i koncertach na Białorusi, Ukrainie i w Polsce. Na początku 2013 r. Landau wydał swoją pierwszą płytę „About”.

 

 

LEVI: Poznali się nietypowo, bo na jednym z muzycznych portali internetowych, gdzie "wyłowili" się spośród innych ogłoszeń. Wspólnym mianownikiem, który ich połączył, był Kraków i – oczywiście – blues. Levi jako zespół w pełnym składzie zadebiutował we wrześniu 2013 r. na Galicja Blues Festival. Ich pierwszy występ okazał się zarazem ogromnym sukcesem, gdyż zwyciężyli we wszystkich kategoriach, a także otrzymali zaproszenie na prestiżowy festiwal Sziget w Budapeszcie. W ich wykonaniu oprócz bluesa można usłyszeć również elementy soulu, funku, jazzu i gospel.

 


uBOT: To niepozornie wybijający się z głębin niepoznaki kielecki zespół, o niebanalnym brzmieniu i pikantnym charakterze. Ich melodie snują się często po głowie, a trąbka raz po raz zdobywa serca dogrywkami za miliony dolarów. Skład: Dominika Susło (wokal/gitara), Michał Pomorsky (gitara), Paweł Janus (trąbka), Kamil Kowalczyk(bas), Dawid Czechowicz(perkusja).

 

 

UPSTREAM: Powstał w 2006 roku w Siedlcach. Ich muzyka to energiczny, charakterystyczny, melodyjny rock, przywodzący na myśl klasyczne amerykańskie brzmienie, które trafia w gusta nie tylko miłośników ostrego rock'n'rolla, ale też zwolenników nieco łagodniejszej muzyki. Upstream jest zespołem, który od początku istnienia dużo koncertuje i ma na swoim koncie liczne występy zarówno na dużych festiwalach jak i w bardziej kameralnych miejscach. Ich dorobek to m.in. udział w Chorzowskim Festiwalu im. Ryśka Riedla, I miejsce Siedleckiego Rock Open Air Festival 2010, a także wspólne występy z gwiazdami, takimi jak TSA, Coma czy Oddział Zamknięty. Są także wielokrotnymi stypendystami Prezydenta Miasta Siedlce. 14 maja 2011 roku odbyła się premiera debiutanckiej płyty, na której znalazło się 12 autorskich utworów. Singlem promującym album jest utwór pt. "Skrzydła", do którego nakręcony został video klip, który zajął 1 miejsce w internetowym konkursie na najlepszy film, prezentujący działalność artystyczną, organizowanym przez owsiaknet.pl

 

zdjęcia - Stanisław Dunin-Borkowski i Grzegorz Religa

 

 

 

 

 

 

 

  godz. 17:00 KONKURS

  godz. 20:00 POLSKA B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zespół powstał w 2010 roku w okolicach Białegostoku, z inicjatywy Marka (gitarzysty) i Rafała (perkusisty), którzy pogrywali sobie dla własnej radochy w piwnicy na wsi. Krótko po tym, do współpracy zaprosili Marcina. W błyskawicznym tempie powstało kilka utworów, z którymi kapela rozpoczęła koncertowanie w miejscowych pubach.Przyjęcie ze strony publiczności przerosło wszelkie oczekiwania, okazało się bowiem, że Polska B swoją muzyką daje radochę innym. Przyszedł więc czas na większe koncerty. Zespół dzielił scenę z takimi tuzami, jak Kazik Na Żywo, Strachy Na Lachy, Closterkeller, Lao Che, Łąki Łan, Poparzeni Kawą Trzy, czy Luxtorpeda. Wygrał też wiele przeglądów i festiwali (Wielki Ogień, My Stage, Cover Ciechan Festival, Giwera, i wiele innych). Zakwalifikował się do polskiego finału międzynarodowego turnieju Hard Rock Rising, organizowanego przez sieć Hard Rock Cafe. Rok temu, wystąpił jako jedna z gwiazd na Juwenaliach w Białymstoku. Obecnie, Polska B kończy nagrywać płytę, która jesienią powinna być już gotowa.

 

Skład:

Marcin Aniśko – wokal / bas

Marek Ksepko – gitara

 

 

godz. 21:00 ILLUSION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Illusion został założony w 1992 w Gdańsku przez Tomasza "Lipę" Lipnickiego (wokal, gitara), Jurka "Jerry" Rutkowskiego (gitara) i Pawła Herbascha (perkusja). W sierpniu dołączył do nich Jarek Śmigiel (gitara basowa). W drugiej połowie 1992 roku grupa dała kilka koncertów w Niemczech. W maju 1993 zwyciężyła w pierwszej edycji konkursu Marlboro Rock-in, w sierpniu wystąpiła na festiwalu w Jarocinie i Festiwalu Energii Sztuki w Żarnowcu, po czym - co stanowiło jedną z nagród Marlboro Rock-in - pojawiła się w Szwajcarii na festiwalu Gampel (gdzie poprzedziła występ Erica Burdona z The Animals).

 

Główna nagroda w Marlboro Rock-in przewidywała nagranie albumu dla wytwórni Polton. Album - zatytułowany po prostu "Illusion" - w sklepach znalazł się w listopadzie '93. "Illusion" było utrzymane w klimatach grunge, a także Pantery czy Cypress Hill. W nagraniu płyty gościnnie uczestniczyli wokalista Grzegorz "Guzik" Guziński (Ndingue, Red Rooster; później Flapjack) i gitarzysta Janek Sokołowski (eks-Apteka). Miesiąc po wydaniu debiutanckiego albumu kwartet wziął udział w Wojnie Z Trzema Schodami w Gdańsku, w kwietniu '94 ruszył na trasę wraz z Incrowd, w maju podczas finału następnej edycji Marlboro Rock-in wystąpił w Warszawie przed The Mission, a w sierpniu był jedną z gwiazd festiwalu w Jarocinie. Rok po pierwszej płycie ukazała się "Illusion 2". Bardziej przemyślana, bardziej dopracowana - wciągała w podróż po świecie potężnego brzmienia, ostrych i rwanych riffów, agresywnej wokalistyki Lipy. Po tej płycie Lipnicki został nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii "najlepszy wokalista". W marcu i kwietniu '95 kwartet zagrał kilkanaście koncertów w klubach całego kraju wraz z Flapjackiem i Dynamind. Koncerty stanowiły połączenie bezkompromisowej muzyki, żywiołowości i humoru. Illusion i Flapjack każdy występ kończyli wspólnie zagranym utworem. Podczas wspomnianej trasy Lipnicki i spółka poprzedzali także Pro Pain w warszawskim Colosseum. Ponadto grupa wzięła udział w Pożegnaniu Karnawału i Odjazdach w katowickim Spodku (podczas tej drugiej imprezy wyszła na scenę przed Therapy? i X-Blocks). Następny album Illusion - "Illusion 3" - jak zwykle pojawił się w listopadzie, tym razem 1995 roku. To najbardziej zróżnicowana płyta w dorobku kwartetu, na której obok utworów typowo czadowych (np. "Nikt", "Vendetta") znalazło się też miejsce dla kawałków spokojniejszych, trochę psychodelicznych. Album doczekał się nominacji do Fryderyków w kategorii "muzyka alternatywna", a Lipnicki ponownie w kategorii "wokalista". W pierwszej połowie roku 1996 Illusion odbył aż dwie trasy koncertowe. Pierwszą w marcu z Flapjack i Dynamind - kiedy objechał kilkanaście największych miast Polski. Drugą w maju - której fragmenty trafiły na wydany w październiku tego samego roku koncertowy album "Illusion 4 - Bolilol Tour". Płyta ta, zawierająca wyróżniające się kompozycje znane z poprzednich wydawnictw, potwierdziła opinię, że Illusion to jeden z najlepszych polskich koncertowych zespołów lat 90-tych. W lipcu kwartet wystąpił na festiwalu w Węgorzewie. Na przełomie lutego i marca '97 ruszył w trasę razem z Funny Hippos. W 1998 roku Illusion wydał swoją ostatnią płytę - "Illusion 6".

14 listopada 1999 roku w gdańskim klubie "Kwadratowa" odbył się ostatni, pożegnalny koncert zespołu. Trwał on około 2.5 godziny i można było usłyszeć wszystkie najlepsze kawałki Illusion. Re-edycje, które właśnie ukazują się nakładem Metal Mind Productions zawierają zremasterowany materiał z Illusion 2,3 i 4, wzbogacony o bonusy.

 

Jesienią 2011 jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka – Illusion – powrócił  w oryginalnym składzie: Tomasz Lipnicki, Jerzy Rutkowski, Jarosław Śmigiel i Paweł Herbasch. Serią trzech koncertów w największych polskich halach muzycy ropoczęli swój medialny come back. 8 Listopada w sklepach ukazał się album zespołu „The best of Illusion“, na którym poza największymi hitami zespołu takimi jak „Nóż”, „Na luzie” czy ” To, co ma nadejść”  znalazły się dwa single nagrane przez Illusion po ponad 10 latach „Solą w oku” oraz „Tron”.

Singiel „Solą w oku” z tej płyty znalazł się na pierwszym miejscu Rockowej Setki 2011 w radiu Eska Rock. Zestawienie powstało  dzięki głosom słuchaczy, którzy wybrali setkę najlepszych rockowych  utworów 2011 roku.

25 lutego 2014 na antenie Trójki zadebiutował singiel “O przyszłości” który zapowiada nową płytę Illusion. Album pod tytułem “Opowieści” trafi na sklepowe półki 22 marca, a na przełomie lutego I marca zespół będzie można zobaczyć w całej Polsce na koncertach promujących to wydawnictwo.

 

Radiowej wersji singla można posłuchać na oficjalnym kanale YouTube: www.illusionpl.tv. Wystartowała również nowa strona zespołu: www.illusion.pl, na której fani mogą zamawiać płytę w przedsprzedaży.

„Opowieści” to pierwsza od 16 lat studyjna płyta zespołu, który wraca na scenę w oryginalnym składzie: Tomasz „Lipa” Lipnicki – gitara i wokal, Paweł Herbasch – perkusja, Jerzy „Jerry” Rutkowski – gitara oraz Jarek Śmigiel – bas. Na albumie znalazło się dziewięć premierowych kawałków. Nie zabrakło w nich charakterystycznego ciężkiego grania i agresywnego wokalu Lipy, który wszyscy pamiętają z takich utworów jak „Nóż” czy „Vendetta”. Półtora dekady doświadczeń (nie tylko muzycznych) zrobiło swoje – publika dojrzała, dojrzał też zespół i jego muzyka, dlatego na płycie słychać mnóstwo nowych pomysłów i wytrawnych brzmień. Fani dawnego Illusion nie będą rozczarowani (dostaną to, na co tak długo i niecierpliwie czekali!), a młodsze pokolenie przekona się, czym jest prawdziwy rock.

 

Nagrania do nowego albumu były realizowane przez ponad sześć miesięcy w Studio DR w Wiśle. Klimat utworów świetnie oddają wykorzystane w artbooku rysunki Istvána Orosza – światowej sławy węgierskiego grafika i ilustratora. Produkcją krążka zajął się Adam Toczko, a masteringiem – wielokrotnie nagradzany (w tym statuetkami Grammy) Adam Ayan z Gateway Mastering w Portland, odpowiedzialny m.in. za finalne brzmienie albumów Pearl Jam, Rolling Stones, Nirvany, The Animals czy Foo Fighters.


13 LIPCA 2014 R.


godz. 14:00 KONKURS

godz. 18:00 KONCERT GALOWY

godz. 20:30 ROB TOGNONI

 

Gitarzysta, wokalista, bluesman, wirtuoz. Urodził się na Tasmanii w r. 1960, gdzie zaczynał swoją muzyczna karierę. Od początku lat 80-tych koncertuje regularnie w Europie, Australii i Stanach Zjednoczonych, Azji, Ameryce Południowej. Konsekwentnie i bezkompromisowo realizuje swoją własną wizję muzyki, bluesa i gitarowego grania. Sam określa swój styl jako power blues-rock. Krytycy na całym świecie są zgodni: Rob Tognoni to jeden z najoryginalniejszych artystów na blues-rockowej scenie Jego płyta nagrana wspólnie z Dave Hole' w 1994 r. była pierwszą w jego dorobku, która uzyskała status złotej!!! Tognoni nagrał 12 płyt autorskich, regularnie występuje na większości najbardziej prestiżowych festiwalach bluesowych na świecie, każdego roku koncertuje w większości krajów Starego Kontynentu, jest laureatem wielu nagród muzycznych. Udziela się jako muzyk sesyjny.  Podczas polskiej  trasy koncertowej z Robem Tognoni wystąpią cenieni polscy muzycy:  Łukasz Gorczyca - bass ( współpraca m.in. Wheatbread Johnson, Terry Man, Alvon Johnson, Griff Hamlin, Pete Brown, Keith Thompson Chuck Frazier i inni) Tomek Dominik - dr.(współpraca m.in. R. Przemyk, Pudelsi, Terry Man, Homo Twist, W. Johnson i inni).


SPONSORZY:

 

 

 

 

DZIĘKUJEMY 

 


RODO

No imagesStworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Theme, multi domain hosting. Valid XHTML and CSS.